субота, 12 грудня 2015 р.

Тема: Українські Карпати.

  Мета уроку:
Освітня - сформувати в учнів систему знань про Українські Карпати, особливості географічного положення, клімат, рельєф, рослинний і тваринний світ; стимулювати учнів до самостійного пошуку й аналізу необхідної інформації; удосконалювати прийоми роботи з різними джерелами знань.
Розвивальна - розвивати інтерес до вивчення географії; розвивати логічне мислення, навички й уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; удосконалювати прийоми роботи з картографічними матеріалами, підручником, таблицями та малюнками; формувати інформаційну компетентність.
Виховна - сприяти формуванню світоглядних ідей про єдність компонентів природи та пристосування організмів до умов навколишнього середовища; формувати переконання у необхідності вивчення та збереження природи.
 Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: фізична карта України, атласи, підручники, контурні карти, ілюстрації з краєвидами Карпат, гербарії рослин, записи
Хід уроку
І.Організаційний  момент 
 -Пізнай свій край, свій народ, свою землю - і ти побачиш свій шлях у житті. Сьогодні ми продовжуємо мандрувати просторами України. Я надіюсь, що ця мандрівка буде для вас приємною і пізнавальною.
ІІ. Актуалізація опорних знань 
Бесіда: - Що  таке ПТК?
             - Які ПТК називаються зональними?
             - Приклади зональних ПТК.
             -Які природні зони є на території  рівнинної  України?
             -В якій  природній зоні проживаємо ми?
Картографічний диктант:
1.Займає 28% від загальної площі України.
2.Має вихід до морів.
3.Переважають «транзитні» річки.
4.Найбільше перебувала під впливом льодовика.
5.Густота річкової мережі незначна.
6.Найбільш поширені чорноземи типові.
7.Природний національний парк  Подільські Товтри.
8.Значна заболоченість.
9.Канівській  заповідник на території України.
10.Донецькій кряж.
Самоперевірка: На слайді зображено картосхему з правильними відповідями, перевірте вашу правильність та виставте оцінки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте дані звуки? (Запис трембіти)
  Мозковий штурм 
                          - Яке основне або ключове поняття об’єднує усі ці асоціації?
-Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати Українські Карпати.
Мотивація 
-Подорожуючи Україною, ви відвідували цей край. (Слайди)
Скажіть, яке враження ви отримали від подорожі?
Чим здивували вас гори?
Самоідентифікація
-Позначте, на якій частині гори, ви знаходитесь, визначаючи рівень знань про Карпати.
-Отож, нічим не виміряти тієї снаги, того душевного піднесення, яких надає людині справжня краса. Подорож рідною землею – це не тільки відпочинок, а й своєрідне свято, як і відвідини найдорожчої людини, як гостювання в найближчих родичів. Це наша земля, й хочеться взяти на згадку все найприємніше, найбільш хвилююче.
Земля – відкрита книга народного життєпису. Читати її непросто. Великий німецький поет і мислитель Й.В.Гете писав: “Природа – єдина книга, кожна із сторінок якої сповнена глибокого змісту”.
Усі ми залюбки гортаємо цю книгу, намагаємось зрозуміти дивні секрети на її сторінках, часто забуваючи однак про те, що читачів – мільйони і мільйони (а далеко не всі знають, як поводитися з нею), а книга була і залишається тією самою.
Сьогодні ми звернемось до сторінок цієї книги, заглянемо в край чарівності й краси.
Вивчати сьогоднішню тему будемо, заповнюючи схему – опору  протягом уроку. Пам’ятаємо, про лаконічність записів у схемі.
      Підписи віконечок схеми і будуть планом, за яким ми вивчатимемо  Українські Карпати.
Бесіда:
Яка форма земної поверхні називається горами?
Які частини мають гори?
Які відомі гірські системи світу знаєте?
Де знаходяться Карпатські гори?
1.Розташування
- Споконвіку людей приваблювали гори – особливо екзотичний гуцульський регіон, його неповторна краса і розмаїття мистецьких витворів. У горах, здається, відступають усі проблем, з вами залишаються тільки простір і висота, вершини оповиті таємничими давніми легендами і переказами.
Милуватися горами приємно, але у стократ важливіше знати їхню історію, їхні особливості і примхливий характер.                                                          
 Українські Карпати є своєрідним музеєм, де зберігаються важливі геологічні «документи», створені самою природою. Українські Карпати - один з наймальовничіших регіонів України, чиї гірські краєвиди неповторні, а рівень забрудненості довкілля дуже низький.
Вивчення природних ресурсів і природних умов Карпат дає змогу раціональніше їх використовувати.
З'ясуємо, у чому ж краса цього мальовничого краю?
Українські Карпати є частиною Карпатських гір, які простягаються через п’ять європейських держав (Словаччину, Чехію, Польщу, Україну та Румунію). Українські Карпати займають 4% території країни та простягаються смугою завдовжки 280 км і завширшки 100 км з північного заходу на південний схід. Карпати - це молоді, середньовисотні гори. Відсутність високих гір, згладженість вершин і пологість схилів Українських Карпат пояснюється тим, що вони складені переважно осадовими породами, які легко розмиваються. Абсолютні висоти гірської системи коливаються від 400м біля підніжжя гір до 1500-2000 м уздовж основних хребтів. Найвищими вершинами Українських Карпат є: Говерла (2061м) , Бребенескул (2035 м), Ребра (2010м), Піп Іван (2022м) , Петрос (2020м) та інші. Міжгірні улоговини й зниження ще в давнину використовували для переїзду через гори. Ці зниження називають перевалами. Найвідомішими перевалами Вододільно-Верховинських Карпат є Ужоцький (889 м), та Яблуницький (931 м).
Задача: Українські Карпати займають 4% території України. Скільки це км2?
Використовуючи, текст та карту  підручника, дайте відповідь на питання.
Які основні пасма виділяють у гірській системі Карпатах? (Аналіз карт )
2.Геологічна будова
З яких тектонічних структур складається Карпатська система?
До якого поясу належать усі структурні одиниці?
Співставте з картою геологічної  будови. Назвіть, у які періоди сформувались відклади території Карпат?
В яку епоху горотворення
Отже, за віком – це молоді гори, хоча за виглядом…
  - Вдома ви готували загадки про корисні копалини. Аналізуючи  карту «К.К» , загадайте загадки, про ту, корисну копалину, яка є на території Карпат –
Нафта
Природній газ
Мармур
Кам’яна сіль
Граніт
3.Клімат
-Аналіз кліматодіаграми
Опади( 1 варіант)
Температура серпня і липня( 2 варіант)
4. Внутрішні води
-У вас на партах є кольорові листочки для завдання в парах.
Підручник. Яка річкова мережа у Карпатах?
Карта. До басейнів яких річок несуть свої води більшість невеликих річок Карпат?
Підручник. Назвіть, найбільші протоки Дністра?
Карта. Покажіть на карті найбільші річки Карпат?
Підручник. Які течії річок Карпат? І чи бувають там водоспади?
Підручник. Чи завдають шкоди річки населенню?
Підручник. Найбільше озеро Карпат? І як воно утворилось?
Підручник. Озера льодовикового походження?
5.Висотна поясність
-Що таке висотна поясність?
Завдання для груп. З наведеного переліку виберіть, на вашу думку, які рослини і тварини характерні для кожного поясу? Грунти? (5 поясів)
6.Несприятливі природні процеси
   Міні-проект. Іванова Віка
ІV. Закріплення вивченого
Рольова гра
-А тепер на хвилинку уявіть, що ви є мешканці карпатського краю і власники бази відпочинку. Використовуючи отримані знання на уроці та схему-опору,  дайте відповіді на запитання завзятих туристів.
Питання туристів:-Що таке фліш?
                                -Чим небезпечні зсуви?
                                -Чи можуть бути у Карпатах землетруси?
V. Підсумок.
- Зверніться до вправи «самоіндетифікація»
- Чи поглибили ви свої знання про Українські Карпати? Намалюйте, де ви тепер.
Домашнє завдання: Написати твір – мініатюру  на тему «Моя подорож у Карпати», використавши терміни і поняття, вивчені на уроці , параграф 34, схему – опору вивчити!.


Міський семінар вчителів географії

  Урок на тему: "Українські Карпати"





Краєзнавча конференція "Шляхами Волині"







Історико-географічна конференція "Історія міст і сіл Волині"




Виховний захід

 Тема: У світі інтересів молоді

  Мета:Формування і розвиток в учнів позитивної концепції, здатності до реальної оцінки своїх можливостей,самооцінки; допомогти учням усвідомити свої здібності, прагнути досягти своєї мети, проектувати своє  майбутнє;

« Ми вступаємо в різні періоди нашого життя,наче немовлята,не маючи за плечима ніякого досвіду,скільки б нам на було років» (Ф.Ларошфуко)

Не випадково наша зустріч розпочата словами відомого французького мислителя Франсуа де Ларошфуко. Кожен із вас стоїть зараз напорозі самостійного, дорослого життя. Період, який ви переживаєте, психологи пов’язують із життєвим самовизначенням і професійним вибором. Як не розгубити себе по життю, залишитися вірним своїм ідеалам, цінностям,життєвим принципам? На ці та інші запитання ми спробуємо знайти відповідь.Кого з вас не хвилює питання власного майбутнього. Хто не піддався спокусі заглянути у своє майбутнє. Виявляється для цього зовсім не потрібно звертатися до ворожки. Важливо розібратися у своїх мріях, надіях, життєвій програмі, цілях, щоб частково спрогнозувати майбутнє.За висловом ДжонаЛеннона, життя – це те , що відбувається в той час, коли ми плануємо майбутнє.
Плануючи це майбутнє, ми оперуємо такими поняттями, як мрія,надія, життєва програма, життєві цілі, інтереси.
Щоб ніколи не відчути гіркоти життєвого полину, не відчути у зрілі роки, що життя пройшло марно, потрібно самому собі дати відповідь: у чому сенс мого життя, що я хочу досягти, яким я повинен бути. Часто кажуть, що у кожної людини є дві дороги. Перша — вузька, безводна,засіяна колючками, повна небезпек. Тільки наприкінці вона стає рівною, з родючими садками. Друга дорога — поросла квітами, сповнена насолод, а наприкінці стає кам'янистою, небезпечною.
 -Яка вам більше подобається? Яку ви обрали б для себе?(Міркування учнів)
 Юність — це пік вашого життя. Зараз ви робите найвеличніше своє відкриття — відкриваєте самих себе. А відкриття самого себе — найпрекрасніше, що може відчувати людина. У цих пошуках — глибокий зміст: кожен може розкрити свої реальні, досі незнані можливості. Щоб виявити і розкрити їх, щоб знайти себе, треба себе пізнати, тобто вивчити і змогти оцінити. А це дасть можливість будувати, творити своє «Я».
У чому сенс життя? Що зробити для того, щоб життя було прекрасним?
Уже сьогодні ви тримаєте у власних руках своє майбутнє. І лише ви відповідальні за нього. Вже від вас сьогоднішніх і від ваших сьогоднішніх рішень залежить, яким будете ви – завтрашні і ви – майбутні.
Сковорода сказав:«...Світ подібний до театру, і щоб грати в театрі з успіхом і похвалою, беруть ролі за здібностями».
В житті набагато більше людей, наївно, займаються справою не до душі,вибрали професію, яку не люблять.
 А що саме заважає людям робити свою справу, реалізувати свої  здібності, обрати професію до душі?
 Ще з дитинства ми не завжди знаємо свої можливості, здібності,нахили
 Незнання своїх можливостей, а саме, здібностей, нахилів і веде дотого, що людина обирає свою справу ніби навмання.
«Мозковий штурм»
 Як ви розумієте словосполучення «розвинена  людина»?
 Поміркуйте, в яких напрямах може розвиватись людина.Чи обмежується період її розвитку тільки дитинством? Чому? Від чого, від кого залежить можливість людини розвиватися?
З кожним роком дедалі більше і більше свідомої, прогресивної молоді,відповідальної за себе та своє життя, скеровує себе на самостійність, яка відчиняє, двері усіх можливостей - можливостей чогось прагнути і досягати, омріювати і здійснювати, реалізовувати та розвивати себе, встановлювати орієнтири майбуття...
Давайте спробуємо дати відповідь на запитання:
 Яке значення для суспільства мають таланти кожної особи?
Талановиті люди збагачують наше життя, роблять його цікавим, активним.Саме вони є рушіями науки та поповнюють творчу скарбницю людства. Зауважте, що часто досягнення великих людей є результатом титанічної праці.Це життєві подвиги Шевченка, Лесі Українки, Бетховена та інших світочів. А кожен із вас уже сьогодні може випробувати себе, свої творчі можливості на олімпіадах, конкурсах, змаганнях.Кожна людина наділена якимись якостями, здібностями від природи змоменту свого народження ,наприклад, зорова пам'ять, музикальний слух,відчуття ритму тощо. Сучасна наука свідчить, що певні задатки і здібності має кожна людина.
 Я пропоную знову звернутися до тлумачного словника,щоб познайомитися з значенням деяких слів. ПРОШУ… Задатки - природжені, успадковані задатки яких-небудь рис здібностей або властивостей.
 Здібність - природний нахил до чого-небудь, властивість, особливість, що виявляється в умінні робити, здійснювати що-небудь.Розпізнати свої здібності людина може по тому, до якої діяльності, яки хпредметів вона виявляє інтерес, схильність. Але навіть найкращі задатки можуть не розвинутись у здібності, якщо для цього не буде умов. Насамперед ,якщо у людини відсутня воля, бажання постійно займатися тією діяльністю,яка б розвивала її здібності.
 Послухаємо одну цікаву біблійну притчу про таланти.
 Поміркуйте чим був незадоволений господар?Чому він покарав третього слугу, незважаючи на те, що той зберіг його гроші?Що, на вашу думку, означає вираз «зарити талант у землю»?
Інколи людині здається, що вона не має якихось надзвичайних обдарувань.Але кожна людина може розвивати в собі здатність до щедрості,справедливості, людяності. Постійно займаючись якоюсь справою, людина, яка навіть не має до цьогосхильності, може досягти гарних результатів. Однак найвищого рівня майстерності може, безумовно, досягти лише людина, обдарована саме в цій сфері діяльності.Отже, власні природні задатки людина може примножувати або може занедбати і навіть втратити. Історія людства знає багато випадків, коли діти,які мали величезні задатки, залишилися звичайними людьми. З іншого боку,добре відомо, що своєчасне виявлення і сприяння розвитку задатків дітей збоку батьків чи вчителів давало блискучі результати.
Я пропоную вам провести невеличке дослідження. Візьміть однакові невеличкі аркуші паперу. Тепер усі одночасно виконайтенаступні дії:
а) складіть аркуш навпіл;
б) відірвіть верхній правий кут;
в) знову складіть навпіл;
г) відірвіть верхній правий кут
д) знову складіть;
е) знову відірвіть верхній правий кут;
є) складіть аркуш надвоє;
ж) якщо можна, відірвіть правий кут;
з) розгорніть аркуші і покажіть іншим.

Чи однакових результатів досягли ви в роботі?

Чи можемо сказати, що хтось виконав роботу неправильно? Чому?

Чому аркуші відірвані так по-різному?

Чи можете ви сказати, що всі, хто відірвав аркуші інакше, ніж ви, є гіршими за вас?

Чи буває так, що ми оцінюємо людину тільки з огляду на те,чи робить вона щось так само, як ми? Наведіть приклади.

 Яким було б життя, якби всі бачили світ однаковим?

Чого навчає ця вправа?

Чи маєте ви якесь захоплення? Чи граєте, наприклад, у шахи, збираєте марки або монети, чи, може, ви радіоаматор, любите складати приймачі або займаєтеся садівництвом, вирощуєте кактуси, вирізуєте з дерева, малюєте, шиєте, плетете і т. ін.?
Якщо хоч одне з цих захоплень у вас є, напевно скажемо: ви ніколи не гаєте зайвого часу і вам не доводиться нудьгу¬вати. Водночас це зближує вас з людьми, які мають такі самі інтереси і з якими ви одразу ж знаходите спільну мову. Ра¬зом з ними ви можете зробити багато корисного для інших.
Краще мати кілька інтересів (звичайно, їх кількість не повинна бути неосяжною). Тоді, якщо ви з якихось причин не зможете присвятити час одному, у вас у запасі завжди буде інший.

ТОП-5 Захоплень української молоді

Молодь України - майбутнє нової незалежної держави. Що ж формує смак, поведінку та внутрішній світ школярів та студентів? Яким захопленням надають перевагу сучасні молоді люди?
1. Фотографія (28.57%).
У сучасному житті, камери переслідують нас майже усюди - в магазинах, кафе, у навчальних закладах, іноді навіть удома! У більшості мобільних телефонів наявна фотокамера. Також, поширився Інтернет, а з ним і соціальні мережі. За статистикою, кожен третій мешканець України зареєстрований в соціальній мережі vkontakte.ru. І, звісно, переважаюча кількість користувачів "контактом" - молодь. Що це дає у купі? Звісно, дуже класно мати модну аву в "контакті", зроблену за допомогою професійного, або, найчастіше, напівпрофесійного фотоапарату. Можна ще додати фотоальбом, у якому гарна квіточка буде сфотографована цим фотоапаратом з усіх боків. Навіть, прикро, що саме такому хобі надає перевагу сучасна молодь. Звісно, фотографія - справжнє мистецтво, але у нашому випадку - це просто модна забаганка, яка коштує багато грошей та приносить нуль користі. Адже серед усіх цих "фотографів" дуже малий відсоток дійсно збираються займатися фотографією серйозно.
2. Сучасні танці (19.05%).
Після першого сезону "Танців з зірками" на 1+1, кількість учнів у танцювальних гуртках та школах почала різко зростати. А згодом вийшли такі програми, як "Танцюю для тебе" та "Танцюють всі!", після яких танці стали невід'ємною частиною життя багатьох українців. Серед різномаїття танцювальних напрямів, молодь зазвичай обирає більш сучасні танці, такі, як hip-hop, electro dance, c-walk, jumpstyle, jazz-funk... Кількість таких напрямів - дуже велика. Також, багато з них тільки з'явилися в Україні, тому молодь сприяє їхньому швидкому розвитку, аби підкорювати нові творчі "вершини". Складно не погодитись з тим, що танці - дуже корисна річ і для тіла, і для душі. Вони є способом самовираження багатьох молодих людей. Але, у зв'язку зі швидкою популяризацією танців серед населення, стрімко зросла і кількість танцювальних шкіл. Проте метою дуже великою кількості таких шкіл та гуртків, є відмивання грошей, а не якісне навчання. Про це свідчать високі ціни, короткі тренування, некваліфіковані тренери. Звісно, існують дійсно професійні танцювальні школи, проте треба зануритись у культуру та історію обраного танцю, аби знати, хто може забезпечити ефективне навчання певному танцю в Україні.
3. Гра на музичному інструменті (11.9%).
Музика - те, до чого тисячоліттями прагнула і прагне людська душа. Не дивлячись на те, що на дворі вже XXI сторіччя, таке захоплення, як музика ані на крок не відсувається на задній план. Молоді люди, наділені музичними здібностями, навчаються грі на певних музичних інструментах і прагнуть вдосконалюватись та творити. Певних змін зазнала мода на музичні напрями, але це цілком природно, все ж таки ХХI сторіччя дає про себе знати.  І, між іншим, найпопулярніший інструмент - це гітара. Багато молодих людей знає, як вдарити по струнах, щоб пролунали кілька акордів улюбленої пісні.
4. Програмування та WEB-дизайн (10.71%).
Захоплення, пов'язані з комп'ютером цілком відповідають сучасності. Той факт, що комп'ютер і пов'язані з ним винаходи відносно нові, відкриває нові горизонти науки сучасній молоді. До речі, серед тих, хто надає перевагу праці з комп’ютерами та комп'ютерними програмами, більшість - юнаки.
5. Малювання (8.33%).
Малювання, як і музика, залишається доволі популярним захопленням. Ці два хобі вже давно стали класичними. Але, як і більшість напрямів у мистецтві, малювання теж зазнало певних змін. Хтось і досі малює маслом на полотні, а хтось - балоном на стінах. Проте цей вид мистецтва, як і музика, не втратив своєї чаруючої краси.
Решта (21.43%) - надають перевагу найрізноматнішим захопленням: від гімнастики та театрального мистецтва до поезії та прози.

Безсумнівно, сучасна українська молодь не розчарує очікувань дорослого покоління. У неї велике майбутнє, і все, що їй треба - це підтримка оточуючих та сприятливі умови задля саморозвитку.

Тема уроку: Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки

  Мета уроку:
Освітня: актуалізувати поняття «рельєф», «тектонічні структури», «платформа», «пояс складчастості», «корисні копалини». Ознайомити школярів з особливостями рельєфу Південної Америки в порівнянні з Африкою. Знайти взаємозв’язок будови земної кори з формами рельєфу та розміщенням родовищ корисних копалин. Нанести на контурну карту найбільші рівнини, гори та вулкани Південної Америки.
Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі матеріалу про взаємозв’язок між будовою земної кори, формами рельєфу та розміщенням родовищ корисних копалин. Сприяти екологічному вихованню учнів, на основі матеріалу про використання людиною надр Південної Америки, вичерпність мінеральних ресурсів та необхідність їх охорони.
Розвиваюча:  Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.

Тип уроку: комбінований
Обладнання:
•    фізична карта Південної Америки;
•    тектонічна карта Південної Америки;
•    атласи школярів;
•    контурні карти;
•    авторська презентація ppt «Тектонічні структури, рельєф та корисні копалини Південної Америки»;

                                                                   Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Географічна математика

  • Додайте перші три цифри площі материка 1+7+8;
  • Поділіть на кількість океанів, що омивають материк 16:2;
  • Відніміть кількість півкуль, в яких одночасно знаходиться Південна Америка 8-3;
  • Помножте на кількість материків, що складають одну частину світу Америку 5*2.

Лаконічний картограф
Покажіть на карті номенклатуру і охарактеризуйте одним словосполученням:

  • м. Гальїнас;
  • екватор;
  • Карибське море;
  • Америка;
  • Панамський канал.
Географічна задача
І варіант-визначити протяжність материка по крайніх західній і східній точках у градусах;
ІІ варіант-…… у кілометрах.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

  • Що є основою материків?
  • Як утворюються складчастості на Землі?
  • Що таке рельєф?
  • Які форми рельєфу знаєте?
  • Корисні копалини-це…?

І V.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Прийом «Проблемне питання»
 Формування рельєфу та утворення корисних копалин прямо пов’язані з геологічною історією певної території. Сьогодні нам необхідно згадати основні положення теорії літосферних плит та спробувати застосувати їх до тектоніки Південної Америки. Як же пов’язані тектонічна будова, рельєф та корисні копалини в межах материка Південна Америка?

V.Вивчення нового матеріалу
1.Тектонічна будова
Робота з картою: за тектонічною картою визначте, з яких основних тектонічних структур складається Південна Америка?

2.Рельєф
Схема: за розповіддю вчителя заповнити схему:
                                                   Рельєф Південної Америки
                                              ↓                        ↓                           ↓

Гори Анди. Назва перекладається з мови інків як «мідні гори». У складі цієї гірської системи виділяються три частини: Північні, Центральні та Південні Анди. Анди є зоною активного вулканізму, про що свідчать землетруси та велика кількість діючих вулканів. Чілійський та перуанський землетруси тільки у XX столітті призвели до загибелі близько 10 000 чоловік кожний. Великі висоти та кліматичні відмінності обумовили багатство органічного світу Анд. Анди є батьківщиною таких цінних рослин, як хинне дерево та картопля.
Найвища вершина: задача
Х+29=60        У=3*Х-24
Х=60-29         У=3*31-24
Х=31пд.ш.      У=69 зх.д.   (Аконкагуа)
Амазонська низовина. Найбільша на планеті. Її площа понад 5 млн км2, протяжність із заходу на схід 3200 км. Переважно плоска низовина складена різноманітними осадовими відкладами потужністю в кілька тисяч метрів.
Бразільське плоскогір’я розташоване на південь від Амазонської низовини, на сході материка. Назва обумовлена тим, що більша частина плоскогір’я лежить на території Бразилії. Найбільша висота — 2890 м, середні висоти на сході — 250–300 м, у центрі — 800–900 м.
Ґвіанське плоскогір’я. Лежить на північному сході материка, найвища точка — 2810 м. Тут беруть початок численні річки басейнів Амазонки та Оріноко.
3.Корисні копалини
Робота в групах: визначити за картою атласу та підручником в яких частинах материка видобувають ту корисну копалину, яку отримала ваша група.

VІ.Закріплення вивченого

  • Відповідь на проблемне питання.
  • Південна Америка має різноманітний рельєф тому, що…
  • Анди - молоді гори тому, що…
  • На материку присутні різноманітні корисні копалини тому, що..


Домашнє завдання: параграф підручника, скласти кросворд на тему: «Рельєф Південної Америки»

Антарктида. Фізико-географічне положення. Відкриття та дослідження материка. 7 клас.

  Мета уроку: виявити особливості унікальності і своєрідності географічного положення, природи Антарктиди; дати уявлення про відкриття, подорожі та сучасні дослідження на материку; розвивати пізнавальний інтерес до географії, уміння працювати з картою, атласом, контурною картою; самостійно мислити, робити висновки; виховувати патріотичні,екологічні, естетичні почуття.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: фізична карта Антарктиди, атласи, контурні карти, презентація.
                                                Хід уроку
1. Організація учнів до уроку.
2. Актуалізація опорних знань.
   Асоціативний кущ:    Які асоціації у вас виникають з поняттям « Антарктида»?
 Холод                                          лід                                      пінгвіни

                                           АНТАРКТИДА

Недоступність                           найхолодніше                     полярна ніч


Фронтальне опитування. Питання:
1.Що входить в поняття « географічне положення материка»?
2.Географічне положення яких материків ми вже вивчали?
3. Назвіть материки південної півкулі?

3. Вивчення нового матеріалу
- Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати Антарктиду, а саме:
                    План уроку
1. Географічне положення Антарктиди.
2. Антарктида і Антарктика.
3. Берегова лінія материка.
4. Відкриття і сучасні дослідження.

- В кінці уроку дамо відповідь на питання: ЧОМУ АНТАРКТИДА БУЛА ПРОГОЛОШЕНА МАТЕРИКОМ МІЖНАРОДНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА?
            -    Вивчати тему будемо за допомогою виступів географа, окраїнолога, історика, дослідника.
А) фізико-географічне положення (виступ географа з використанням презентації «Антарктида»)
Завдання: за допомогою діаграми Вена порівняйте положення Антарктиди і Пд. Америки.
Б) Антарктида і Антарктика( пояснення вчителя)
Завдання: за фізичною картою світу обчисліть відстань в кілометрах від Антарктиди до материків пд. півкулі.
В) берегова лінія материка( виступ окраїнолога)
Завдання: на контурній карті позначити елементи берегової лінії.
Г) відкриття і дослідження ( виступ історика і дослідника)
Завдання: виділити основні етапи відкриття материка ( таблиця)
4.Узагальнення та корекція знань з вивченої теми
                              Висновки:
- Фізико- географічне положення Антарктиди визначається її положенням навколо Південного полюса.
  -Відкрила материк у  1820р. російська експедиція.
  -Південний полюс вперше досяг Р. Амундсен.
  -З  1995р. працює українська антарктична станція Академік Вернадський.
                Завдання для контролю знань:
1. Встановити співвідношення:
Моря                                           полюси                         дослідники
 Уеделла                                  Холоду                            Скотт
Росса                                        Південний                       Лазарєв

2. Скласти карту –мозаїку (робота в групах)
3. Відповідь на проблемне питання
5.Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Стр. 174-177-переказувати, позначити наукові полярні станції Росії,США,  Франції, Японії, Великої Британії на контурній карті.


пʼятниця, 27 листопада 2015 р.

ПРОЕКТУВАННЯ УРОКУ ЯК ВАЖЛИВА СКЛАДОВА ДІЯЛЬНОСТІ ВЧИТЕЛЯ


  Звичайно, будь-яка діяльність  починається з підготовчого етапу, інакше кажучи, урок спочатку «народжується» в думках учителя й лише потім реалізується на практиці, аналізується,вдосконалюється. У цілому вчитель готується до проведення уроків у два етапи. Перший етап- загальна підготовка до викладання предмета- охоплює опрацювання наукової літератури до відповідних тем і знайомство із сучасними надбаннями педагогічної науки. Другий етап- це безпосередня підготовка до проведення конкретного уроку або системи уроків у межах теми або розділу.

  І якщо раніше, коли в навчальному процесі вбачали традиційний, чітко регламентований(як правило, комбінований)  урок, достатньо було говорити про планування та підготовки до нього, то сьогодення, що характеризується насамперед технологічністю підходів до всіх складових процесу навчання, вимагає від учителя саме проектування, що дасть можливість перейти від довільних, хаотичних дій до послідовної, науково обгрунтованої, системної, логічно вмотивованої діяльності.

  Під педагогічним проектуванням уроку розуміють розробку системи взаємодій учителя та учнів, яка дозволяє досягти певної чітко сформульованої мети навчально- виховного процесу. Проектна діяльність за своєю сутністю є й одночасно синтезуючою діяльністю вибору з усіх знань про урок саме тієї інформації, що є необхідною для вивчення конкретної теми, раціональною саме для цього заняття, саме для цих дітей.

  Педагогічне проектування конкретного уроку складається з трьох послідовних етапів:
                                          МОДЕЛЮВАННЯ
                                          СТВОРЕННЯ ПРОЕКТУ УРОКУ 
                                         КОНСТРУЮВАННЯ

МОДЕЛЮВАННЯ УРОКУ
 На цьому етапі вчитель створює умовну модель, можна сказати «версію», концепцію уроку. Для цьго необхідно:
*чітко визначити місце уроку і в змістовному, і в методичному аспекті в межах навчального курсу, розділу, теми;
*визначивши тему уроку як загального його змісту, сформулювати загальну мету вивчення цього матеріалу;
*відібрати педагогічні ідеї, використання яких забезпечить досягнення мети найбільш раціональним шляхом;
*визначити тип і загальну форму проведення уроку;
*визначити необхідну матеріальну базу.
СТВОРЕННЯ ПРОЕКТУ УРОКУ
Проект уроку являє собою записану на папері структуру педагогічного процесу з визначеною метою. Урок як педагогічну систему визначають його завдання, головні з яких на сьогодні повязані насамперед із розвитком особистості.
Найбільш важливим елементом цієї роботи є поділ головної мети на складові- завдання уроку.
Традиційно важливим компонентом підготовки до уроку є опрацювання змістовної частини матеріалу (відбір головного,послідовність та форми викладу).
КОНСТРУЮВАННЯ
Так званий конструктор уроку може мати вигляд плану уроку, конспекту,сценарію тощо. Обов”язковими елементами є чітко сформульовані мета, завдання, тип та форми проведення уроку, виділені етапи навчальної діяльності, домашнє завдання.
  Обов"язковим елементом роботи над проектом уроку є його доопрацювання після проведення заняття на практиці- внесення певних корективів «свіжими слідами», виправлення методичних помилок…
  Таким чином, проектування уроку є однією з найважливіших функцій учителя. Педагогічне проектування в цілому сприяє постійному самоаналізу діяльності вчителя, його творчому й професійному зростанню.
                                                            Не бійся, що не знаєш,
                                                            бійся, що не навчишся.
                                                                  КИТАЙСЬКА МУДРІСТЬ
Розвиток творчих здібностей учнів на уроках економіки
  Одним з елементів змісту навчання економіки є використання досвіду творчої діяльності. У психолого-педагогічній і методичній літературі творча діяльність виділяється як самостійний вид діяльності, зумовлений потребою самореалізації і творчим потенціалом, який називають ще креативністю.
Творчість може характеризуватися сприйнятливістю до нових ідей, що ламають стереотипи. Показниками креативності є:
·        Швидкість – здатність до породження числа ідей, виражених у словесних формуваннях або у вигляді малюнків;
·        Гнучкість – спроможність висувати різноманітні ідеї, переходити від одного аспекту проблеми до іншого, використовувати різноманітні стратегії розв'язання;
·        Оригінальність – здатність до породження ідей, що відрізняються від очевидних, банальних або усталених.
Результатом творчої діяльності повинно бути створення нового продукту, який відрізнявся б оригінальністю і відбивав досягнення особистості в різноманітних видах діяльності.
Однією з творчих здібностей є творче мислення, яке ще називають дивергентним. Основними ознаками творчого мислення є спроможність утворювати нове поєднання ідей (що надають оригінальні й прийнятні творчі результати), рухоме мислення (здатність до швидкої зміни точок зору), оригінальність мислення (передбачає нетривіальні підходи), здатність до «відкритого мислення».
Критеріями творчого мислення є новизна отриманого продукту новизна процесу, за допомогою якого здобуті нові знання; подолання розриву в ході розв’язання задач, для яких результат не може бути отриманий шляхом простого логічного висновку або дій за алгоритмом; здатність людини побачити й сформувати проблему.
Друге завдання пов’язане з розвитком особистих якостей людини-творця. Основними якостями творчої особистості є впевненість у власних силах, домінування емоції радощів, ризик, відсутність побоювання бути диваком, глибоке почуття гумору, відсутність почуття конформізму, наявність багатої підсвідомості, любов до фантазування, дитячість. Навчати творчості – означає розвивати потребу в самореалізації, у саморозвитку. Творчість є основною функцією особистості, що забезпечує       повноту життя, засіб до професійних, особистих і соціальних вершин.
Основні підходи у використанні досвіду творчої діяльності
 Розглянемо проблемний підхід у навчанні творчості. Викладання є проблемним, якщо воно «всім своїм змістом розкриття ставить якесь питання, що вимагає вирішення, але прямого розв’язання не надає і спонукає учнів шукати відповідь. У цьому випадку виникає проблемна ситуація. Вона створюється також під час висловлювання різноманітних думок з тим, щоб учні розглянули їх самостійно, оцінили, або під час вказівки на протиріччя, конфлікт із тим, що учні самі знайшли шляхи його вирішення.
 Розв’язання проблемної ситуації – це вихід з неї, знаходження способу розв’язання означеної суперечності. Суперечність, що виникла, складає основу проблемного завдання, що відрізняється від пізнавального тим, що:
1.     Має суперечність між наявними знаннями і тими, що мають бути засвоєні;
2.     Містить  пізнавальну складність, відповіді на завдання зумовлені виконанням
інтелектуальних операцій: аналізу, синтезу, узагальнення, порівняння;
3.     Завжди пов’язані емоції.
Розв’язання проблемного завдання складається з декількох етапів.
1.     Вивчення умов завдання, суті питання і виявлення найважливіших даних, які можна використати.
2.     Створення загального плану дій, висування гіпотез.
3.     Доведення або спростування, вибір засобів розв’язання завдання.
4.     Перевірка правильності завдання зіставлення результатів із вхідними даними.
Основним методом завдання навчання творчості є проблемний метод в межах якого вчитель можливі зразки розв’язання проблемних завдань і розв’язують їх із різноманітним ступенем самостійності.
Розвиток дослідницьких здібностей передбачає наявність дослідницької дидактичної системи, за допомогою якої забезпечується формування розумових стратегій творчих і дослідницьких вмінь учнів. У сучасних умовах виділені основні ознаки дослідницького навчання:
1.     Учень самостійно осягає провідні поняття та ідеї, а не одержує їх у готовому вигляді від учителя.
                      2.     Під час вивчення матеріалу вчитель створює такі ситуації, які дозволяють учням знайомитися з різноманітними точками зору, оцінками економічних подій і явищ.
3.     Знайомство з подіями і процесами враховує альтернативні погляди.
4.     Учням належить провідна роль у прийнятті рішень про вибір способу роботи з матеріалом, що вивчається.
5.     Матеріал роботи з джерелами спонукають учнів до висування ідей, альтернативних тем, , які потім вивчають у класі.
Особливою формою реалізації дослідницького навчання є проектна освіта. Учні готують різноманітні види проектів практичного і дослідницького характеру. У даному випадку з’являється проектний метод навчання. Проекти можуть бути груповими та індивідуальними, за формою реалізації – рефератами, творчими й практичними роботами. У процесі роботи над проектом у школярів розвивається комунікативні, особистісні, соціальні, дослідницькі здібності.
Творчі завдання зазвичай містяться в підручниках під знаком «зірочка». Вони можуть мати різноманітний характер.
Людське мислення, здатність до творчості – найкращий дар природи. Виховне середовище або пригнічує генетично зумовлений дар, або допомагає йому розкритися. Завдання вчителя полягає не лише в тому, щоб навчити дитину економіки та інших предметів, а в тому, щоб розвивати пізнавальні здібності учнів засобами даного предмета.

http://ukrmap.su/program2009/gr/Maps/3.jpg   Причини неуспішності учнів

http://ukrmap.su/program2009/gr/Maps/3.jpg
 У психолого –педагогічній  літературі вживаються два поняття, які характеризують це явище: неуспішність і відставання.
    Неуспішність – невідповідність підготовки учнів вимогам змісту освіти, фіксована через певний період навчання (вивчення розділу, в кінці чверті, півріччя).
    Відставання – невиконання вимог (або однієї з них) на одному з проміжних етапів того відрізка навчального процесу, який є тимчасовою межею для визначення успішності.
    Неуспішність і відставання взаємопов’язані. Неуспішність -  наслідок процесу відставання, в ній синтезовано окремі відставання.
Різноманітні відставання, якщо їх не перебороти, переростають в неуспішність. Завдання складається з того, щоб не допустити переплетіння окремих відставань, усунути їх. Це і є попередження неуспішності.
                                            Причини неуспішності учнів :                   
§  слабкий розвиток мислення – 27%;
§  низький рівень навичок навчальної праці – 18%;
§  негативне ставлення до навчання –14%;
§  негативний вплив сім’ї, однолітків – 13%;
§  великі прогалини у знаннях – 11%;
§  слабке здоров’я, втомлюваність – 9%;
§  слабка воля, недисциплінованість - 8%.
  Сумарна, комплексна, підсумкова непідготовленість учня, що настає в кінці більш або менш закінченого відрізка процесу навчання, і є неуспішністю. Загалом причинами неуспішності можуть бути загальне та глибоке відставання з багатьох предметів і за тривалий час, часткове або постійне відставання з кількох складних предметів, епізодичне відставання з одного або кількох навчальних предметів, яке можна подолати.
    При вивченні причин неуспішності велика увага приділяється зазвичай  дефектам розумового розвитку учнів – слабкості мислення,  в тому числі й операцій пов’язаних з творчою діяльністю, нерозвиненістю уявлення, мови (усної і письмової), невмінням школярів організувати свою психічну діяльність.
Ознаки неуспішності  учня у навчанні:
а) не може пояснити, в чому складність завдання, намітити план його розвязання;
б) не задає запитань щодо суті виучуваного, не робить спроб знайти правильну відповідь і не читає додаткової до підручника літератури;
 в) пасивний і відволікається в ті моменти уроку, коли триває пошук, потрібні напруження думки, подолання труднощів;
 г) не реагує емоційно (міміка, жест) на успіхи і невдачі, не може оцінити свою роботу, не контролює себе;
 д) не може пояснити мету виконуваної ним вправи, сказати, на яке правило вона задана, не виконує вказівок правила, пропускає дії, плутає їх порядок, не може перевірити отриманий результат і хід роботи;
е) не може відтворити визначення понять, формул, доведень, викласти систему понять, відійти від готового тексту;
 є) не розуміє тексту,побудованого на вивченій системі понять. Ця сутність ознак відставання конкретизується стосовно навчальних предметів.
Причини відставання у навчанні поділяють на такі групи:
1) недоліки фізичного та психічного розвитку (слабке здоров’я, нерозвинута пам’ять і мислення, відсутність навичок навчальної праці);
 2) недоліки в діяльності школи (відсутність у класі атмосфери поваги до знань, недоліки в методиці викладання, недостатня організація індивідуальної та самостійної роботи учнів, байдужість і слабка підготовка вчителя);
3недостатній рівень вихованості (відсутність інтересу до навчання, слабка сила волі, недисциплінованість, відсутність почуття обов’язку і відповідальності);
 4) негативний вплив атмосфери в сім’ї (низький матеріальний рівень життя сім’ї, негативне ставлення батьків до школи, відрив дітей від навчальної праці та ін.)
    Дослідження переконують, що ці причини по-різному впливають на хлопців і дівчат. Так, серед невстигаючих майже 80 % хлопців і 20% дівчат. Слабке здоров’я є головною причиною неуспішності у хлопців удвічі рідше, ніж у дівчат.
Висновки

    Неуспішність – складне і багатогранне явище шкільної дійсності, що потребує різносторонніх підходів  до іі вивчення.  Педагогічна наука накопичила значний досвід подолання неуспішності. Повсякденне вивчення учнів, постійна підтримка, стимулювання їх зусиль – важлива умова запобігти неуспішності.