Тема: Українські Карпати.
Мета уроку:Освітня - сформувати в учнів систему знань про Українські Карпати, особливості географічного положення, клімат, рельєф, рослинний і тваринний світ; стимулювати учнів до самостійного пошуку й аналізу необхідної інформації; удосконалювати прийоми роботи з різними джерелами знань.
Розвивальна - розвивати інтерес до вивчення географії; розвивати логічне мислення, навички й уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; удосконалювати прийоми роботи з картографічними матеріалами, підручником, таблицями та малюнками; формувати інформаційну компетентність.
Виховна - сприяти формуванню світоглядних ідей про єдність компонентів природи та пристосування організмів до умов навколишнього середовища; формувати переконання у необхідності вивчення та збереження природи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: фізична карта України, атласи, підручники, контурні карти, ілюстрації з краєвидами Карпат, гербарії рослин, записи
Хід уроку
І.Організаційний момент -Пізнай свій край, свій народ, свою землю - і ти побачиш свій шлях у житті. Сьогодні ми продовжуємо мандрувати просторами України. Я надіюсь, що ця мандрівка буде для вас приємною і пізнавальною.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда: - Що таке ПТК?
- Які ПТК називаються зональними?
- Приклади зональних ПТК.
-Які природні зони є на території рівнинної України?
-В якій природній зоні проживаємо ми?
Картографічний диктант:
1.Займає 28% від загальної площі України.
2.Має вихід до морів.
3.Переважають «транзитні» річки.
4.Найбільше перебувала під впливом льодовика.
5.Густота річкової мережі незначна.
6.Найбільш поширені чорноземи типові.
7.Природний національний парк Подільські Товтри.
8.Значна заболоченість.
9.Канівській заповідник на території України.
10.Донецькій кряж.
Самоперевірка: На слайді зображено картосхему з правильними відповідями, перевірте вашу правильність та виставте оцінки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте дані звуки? (Запис трембіти)
Мозковий штурм
- Яке основне або ключове поняття об’єднує усі ці асоціації?
-Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати Українські Карпати.
Мотивація
-Подорожуючи Україною, ви відвідували цей край. (Слайди)
• Скажіть, яке враження ви отримали від подорожі?
• Чим здивували вас гори?
Самоідентифікація
-Позначте, на якій частині гори, ви знаходитесь, визначаючи рівень знань про Карпати.
-Отож, нічим не виміряти тієї снаги, того душевного піднесення, яких надає людині справжня краса. Подорож рідною землею – це не тільки відпочинок, а й своєрідне свято, як і відвідини найдорожчої людини, як гостювання в найближчих родичів. Це наша земля, й хочеться взяти на згадку все найприємніше, найбільш хвилююче.
Земля – відкрита книга народного життєпису. Читати її непросто. Великий німецький поет і мислитель Й.В.Гете писав: “Природа – єдина книга, кожна із сторінок якої сповнена глибокого змісту”.
Усі ми залюбки гортаємо цю книгу, намагаємось зрозуміти дивні секрети на її сторінках, часто забуваючи однак про те, що читачів – мільйони і мільйони (а далеко не всі знають, як поводитися з нею), а книга була і залишається тією самою.
Сьогодні ми звернемось до сторінок цієї книги, заглянемо в край чарівності й краси.
Вивчати сьогоднішню тему будемо, заповнюючи схему – опору протягом уроку. Пам’ятаємо, про лаконічність записів у схемі.
Підписи віконечок схеми і будуть планом, за яким ми вивчатимемо Українські Карпати.
Бесіда:
• Яка форма земної поверхні називається горами?
• Які частини мають гори?
• Які відомі гірські системи світу знаєте?
• Де знаходяться Карпатські гори?
1.Розташування
- Споконвіку людей приваблювали гори – особливо екзотичний гуцульський регіон, його неповторна краса і розмаїття мистецьких витворів. У горах, здається, відступають усі проблем, з вами залишаються тільки простір і висота, вершини оповиті таємничими давніми легендами і переказами.
Милуватися горами приємно, але у стократ важливіше знати їхню історію, їхні особливості і примхливий характер.
Українські Карпати є своєрідним музеєм, де зберігаються важливі геологічні «документи», створені самою природою. Українські Карпати - один з наймальовничіших регіонів України, чиї гірські краєвиди неповторні, а рівень забрудненості довкілля дуже низький.
Вивчення природних ресурсів і природних умов Карпат дає змогу раціональніше їх використовувати.
З'ясуємо, у чому ж краса цього мальовничого краю?
Українські Карпати є частиною Карпатських гір, які простягаються через п’ять європейських держав (Словаччину, Чехію, Польщу, Україну та Румунію). Українські Карпати займають 4% території країни та простягаються смугою завдовжки 280 км і завширшки 100 км з північного заходу на південний схід. Карпати - це молоді, середньовисотні гори. Відсутність високих гір, згладженість вершин і пологість схилів Українських Карпат пояснюється тим, що вони складені переважно осадовими породами, які легко розмиваються. Абсолютні висоти гірської системи коливаються від 400м біля підніжжя гір до 1500-2000 м уздовж основних хребтів. Найвищими вершинами Українських Карпат є: Говерла (2061м) , Бребенескул (2035 м), Ребра (2010м), Піп Іван (2022м) , Петрос (2020м) та інші. Міжгірні улоговини й зниження ще в давнину використовували для переїзду через гори. Ці зниження називають перевалами. Найвідомішими перевалами Вододільно-Верховинських Карпат є Ужоцький (889 м), та Яблуницький (931 м).
Задача: Українські Карпати займають 4% території України. Скільки це км2?
• Використовуючи, текст та карту підручника, дайте відповідь на питання.
Які основні пасма виділяють у гірській системі Карпатах? (Аналіз карт )
2.Геологічна будова
• З яких тектонічних структур складається Карпатська система?
• До якого поясу належать усі структурні одиниці?
• Співставте з картою геологічної будови. Назвіть, у які періоди сформувались відклади території Карпат?
• В яку епоху горотворення
• Отже, за віком – це молоді гори, хоча за виглядом…
- Вдома ви готували загадки про корисні копалини. Аналізуючи карту «К.К» , загадайте загадки, про ту, корисну копалину, яка є на території Карпат –
• Нафта
• Природній газ
• Мармур
• Кам’яна сіль
• Граніт
3.Клімат
-Аналіз кліматодіаграми
• Опади( 1 варіант)
• Температура серпня і липня( 2 варіант)
4. Внутрішні води
-У вас на партах є кольорові листочки для завдання в парах.
• Підручник. Яка річкова мережа у Карпатах?
• Карта. До басейнів яких річок несуть свої води більшість невеликих річок Карпат?
• Підручник. Назвіть, найбільші протоки Дністра?
• Карта. Покажіть на карті найбільші річки Карпат?
• Підручник. Які течії річок Карпат? І чи бувають там водоспади?
• Підручник. Чи завдають шкоди річки населенню?
• Підручник. Найбільше озеро Карпат? І як воно утворилось?
• Підручник. Озера льодовикового походження?
5.Висотна поясність
-Що таке висотна поясність?
Завдання для груп. З наведеного переліку виберіть, на вашу думку, які рослини і тварини характерні для кожного поясу? Грунти? (5 поясів)
6.Несприятливі природні процеси
Міні-проект. Іванова Віка
ІV. Закріплення вивченого
Рольова гра
-А тепер на хвилинку уявіть, що ви є мешканці карпатського краю і власники бази відпочинку. Використовуючи отримані знання на уроці та схему-опору, дайте відповіді на запитання завзятих туристів.
Питання туристів:-Що таке фліш?
-Чим небезпечні зсуви?
-Чи можуть бути у Карпатах землетруси?
V. Підсумок.
- Зверніться до вправи «самоіндетифікація»
- Чи поглибили ви свої знання про Українські Карпати? Намалюйте, де ви тепер.
Домашнє завдання: Написати твір – мініатюру на тему «Моя подорож у Карпати», використавши терміни і поняття, вивчені на уроці , параграф 34, схему – опору вивчити!.